خانه کشتی | رسانه تخصصی کشتی

شعار سایت

برنامه ویژه اتحادیه جهانی برای داوران زن در مسابقات

نویسنده:

امیررضا احمدی

تاریخ :

12 دی 1401


ساعت :

۹:۵۵

منبع:

تسنیم

اتحادیه جهانی کشتی تصمیمی ویژه برای حضور بیشتر داوران زن در مسابقات اتخاذ کرده است.


خانه کشتی– اتحادیه جهانی کشتی در راستای برنامه برابری جنسیتی در کشتی و توسعه این رشته در سراسر جهان، طی سال‌های اخیر از چندین داور زن در سطوح بالا استفاده کرده و در جریان برگزاری مسابقات جهانی ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ شاهد قضاوت تعدادی از آنها در مبارزه‌های مهم بودیم.

اتحادیه جهانی و به طور خاص کمیسیون داوران که ریاست آن را دکتر آنتونیو برعهده دارد، اکنون تصمیم بزرگی را در خصوص بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس اتخاذ کرده و در پی عملی کردن آن است.

اکنون اتحادیه جهانی ۱۱۲ داور S1 دارد که سهم ایران در بین آنها ۴ داور المپیکی است و از این جمع ۱۰۱ داور مرد و ۱۱ نفر زن هستند.

در جمع ۱۳ مدرس اتحادیه جهانی که اعضای کمیسیون داوران UWW را تشکیل می‌دهند و ۶ عضو آن اجرایی هستند، یک مدرس زن نیز فعال است. روسیه تنها کشوری است که مدرس زن در سراسر جهان دارد. خانم نونا با بالاترین درجه داوری، عضو کمیسیون داوران اتحادیه جهانی است.

در آخرین جلسات کمیسیون داوران اتحادیه جهانی، رئیس این کمیسیون اعلام کرده که به دنبال افزایش داوران زن قضاوت‌کننده در بازی‌های المپیک است و طبق برنامه آنها، بین ۱۰ تا ۲۰ داور زن در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ قضاوت خواهند کرد.

باید دید این تصمیم به معنای افزایش قابل توجه داوران S1 زن در سال ۲۰۲۳ است و یا اینکه از این جمع همه نفرات برای المپیک گزینش خواهند شد.

موضوع دیگر اینکه آیا افزایش قابل توجه داوران زن در المپیک، به معنای فرصت کمتر داوران مرد برای گرفتن سهمیه حضور در المپیک است و یا اینکه تعداد داوران قضاوت کننده افزایش پیدا خواهد کرد.

در آخرین المپیکی که به انجام رسید، به دلیل برگزاری آن در شرایط کرونا، حداقل داور به ژاپن دعوت شدند که حدوداً ۴۰ نفر بودند، اما در المپیک‌های دیگر در حدود ۶۰ تا ۷۰ داور برای این رقابت‌ها گزینش می‎شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *