خانه کشتی | رسانه تخصصی کشتی

شعار سایت

حمید یاری: سر کشتی با کسی معامله نمی‌کنم؛ ۱۱۷ میلیارد چرخش مالی لیگ کشتی بود

حمید یاری عکاس مجتبی شورمیج - مجتبی شورمیج عکاس کشتی
نویسنده:

الهام کمانگری

تاریخ :

20 دی 1402


ساعت :

۱۳:۲۹

منبع:

ایسنا

رییس سازمان لیگ فدراسیون کشتی از برنامه های خود برای افزایش سطح کمی و کیفی لیگ برتر کشتی در سال آینده خبر داد.


خانه کشتی– نشست خبری حمید یاری رییس سازمان لیگ فدراسیون کشتی، درباره برنامه های سازمان لیگ درباره لیگ دوره گذشته و برنامه‌ها برای برگزاری هر چه بهتر لیگ کشتی آزاد و فرنگی برای سال آینده، گفت:

جدا از موضوع برگزاری لیگ کشتی در رده‌های مختلف سنی، بحث مسابقات فدراسیون به سازمان لیگ واگذار شد و امیدوارم بتوانیم به خوبی از این وظیفه برآییم. تقریبا ۳۰ استان ما درگیر لیگ بودند و در رده‌های سنی مختلف تیمداری کردند. این موضوع نشان دهنده این است که لیگ می‌تواند باعث توسعه و رونق کشتی در سراسر کشور شود.

وی افزود:

تقریبا ۱۱۷ میلیارد تومان چرخش مالی لیگ بود که رشد چشمگیری نسبت به سال های قبل داشت. جلسه هم اندیشی با تیم های لیگ داشتیم تا نظرات دوستان درباره لیگ سال آینده شنیده شود. متولی فدراسیون نگاه ویژه‌ای به لیگ دارد. از سال ۸۰ اجرای لیگ با شرایط گوناگونی روبرو بوده اما با رویکرد خوب آقای دبیر و اختیاراتی که در این حوزه به ما دادند شاهد پویایی لیگ کشتی بوده ایم و امیدوارم به سمت هر چه بهتر شدن لیگ پیش برویم. مجموعه فدراسیون و سازمان لیگ یکدل هستند تا به اهدافمان در رشد و توسعه کشتی برسیم. 

رییس سازمان لیگ خاطرنشان کرد:

پذیرای انتقاد منصفانه هستم و نگاه مثبت و عاشقانه‌ای به کشتی دارم. اگر ایرادی در کارمان باشد قطعا در جهت رفع آن کوشش خواهیم کرد. امیدوارم با کمک رسانه‌ها و کارشناسان بتوانیم شاهد برگزاری هر چه بهتر لیگ کشتی باشیم. یکی از موضوعات مهم ما مباحث اخلاقی در لیگ است. نمی خواهیم فقط از منش پهلوانی حرف بزنیم بلکه به آن عمل کنیم و در مسابقات قطعا مد نظر قرار خواهد گرفت. برای اولین بار فرصت‌های تبلیغاتی در کشتی فراهم کردیم. اگر یک حامی مالی وارد لیگ شود مشخص خواهد بود بر چه اساس و برنامه‌ای جلو بروند تا در میانه راه دلزده نشوند. افرادی در کنار برخی تیم ها بودند که باعث دور شدن حامیان مالی از لیگ شدند. برنامه مهم ما حضور تیم های قدرتمند در لیگ بعدی و افزایش سطح کمی و کیفی لیگ است و مذاکرات بسیار خوبی را نیز در این جهت داشته ایم.

 یاری در ادامه درباره برنامه‌های سازمان لیگ برای ادامه برگزاری کشتی جام باشگاه های جهان، گفت:

این بحث ابداع فدراسیون کشتی در زمان آقای خادم بود. آن زمان هم شرایط کیفیت حضور تیم ها را می دانید. ما سعی کردیم به سمت کیفی شدن این مسابقات برویم. اینکه یک رویداد را بزرگ کنیم اما خروجی لازم را نداشته باشد و به کشتی ما کمکی نکند به سود کشتی ما نخواهد بود. امسال با توجه به اینکه سال المپیک است و برنامه‌های کادر فنی برای شناخت ترکیب تیم های ملی، باید زمانی پیدا کنیم تا به لحاظ فنی به ما کمک کند. اگر قرار باشد تیم های طراز اول نیایند به سود ما نخواهد بود اما در تلاشیم ساختار مناسبی برای برگزاری این مسابقات پیدا کنیم.

رییس سازمان لیگ درباره برنامه‌های خود برای حضور تیم‌هایی که فوتبال دارند اما در لیگ کشتی حضور ندارند،‌ گفت:

با پیگیری های آقای دبیر با ۲ یا ۳ مدیرعامل باشگاه صحبت شد. دنبال این هستیم باشگاه‌ها وارد لیگ کشتی شوند. قطعا این موضوع را پیگیری می‌کنیم. طرحی داریم مسابقات نوجوانان را با جوایز خوبی برگزار کنیم و باشگاه‌های لیگ برتری در لیگ نوجوانان نیز حضور پیدا کنند تا لیگ ما در رده های سنی مختلف به تناسب رشد کنند.

وی افزود:

باید تلاش کنیم نقاط ضعفمان کمتر شود. بحث تعهد کشتی‌گیران به قراردادهای خود یکی از مسائل مهمی است که در اساسنامه مورد توجه قرار گرفته و به دنبال این هستیم اگر کشتی‌گیری قرارداد بسته به تعهد خود پایبند باشد. قراردادها نیز سامانه‌ای می شوند و باشگاه ها با ثبت قراردادهای خود در این سامانه، باعث شفاف شدن قراردادها خواهند شد.

یاری درباره بحث عدم تعهد برخی باشگاه ها نسبت به کشتی گیران با وجود گذشت چند سال، گفت:

 هنوز در برخی موضوعات در آزمون و خطا هستیم. برخی باشگاه‌ها خواستار تعیین کف و سقف قراردادها شدند. یکی از مشکلات ما این است برخی باشگاه های ما نیز قراردادهای واقعی را در سازمان لیگ ثبت نکرده‌اند. اگر در قراردادها به شفافیت برسیم می‌توانیم پیگیر شویم. به همین دلیل و با توجه به عدم ثبت قانونی، همین کشتی‌گیران نیز نتوانستند از نظر قانونی این موضوع را پیگیری کنند تا به حق خودشان برسند.

وی درباره بستن قراردادهایی با مبالغ یک یا ده میلیون تومان، خاطرنشان کرد:

باشگاه‌های ما هنوز ماهیت باشگاهی ندارند. در صورت انجام این کار ما از نظر مباحث مالیاتی می‌توانیم به آنها کمک کنیم. تیمی مثل دانشگاه آزاد قراردادهایش را شفاف نوشته اما تیم‌های دیگر قراردادهای خود را شفاف اعلام نکردند. اگر سامانه ثبت قراردادها ایجاد شود و دسترسی مراجع ذیصلاح مثل ثبت احوال و نظام وظیفه و… ایجاد شود قطعا به شفافیت در انعقاد قراردادها خواهیم رسید.

رییس سازمان لیگ درباره برخی شائبه ها مبنی بر طرفداری سازمان لیگ از یکی از تیم های فینالیست لیگ کشتی آزاد، گفت:

تا شب قبل از آن به من طرفدار تیم مقابل می‌گفتند. همیشه آدم مستقلی بودم و برای خوش آمد کسی حرف نمی زنم. با اتفاقاتی که در فینال افتاد ناراحت نشدم اما خستگی در تنم ماند. خدا شاهد است چطور کار کردم تا عدالت اجرا شود. اگر نتیجه دیگری رقم می خورد این مسائل پیش نمی‌آمد. ۲ سال فینال لیگ ما با نتیجه ۵ بر ۵ تمام می‌شود و این یکی از نقاط قوت لیگ ما بوده است. یکی از دوستان این مسائل را مطرح کرد که بعد هم گفت من چیزی از کشتی سر در نمی آورم.

رییس سازمان لیگ فدراسیون کشتی درباره مطرح شدن دخالت برخی افراد در لیگ کشتی که باعث بوجود آمدن برخی حواشی شد، افزود:

یک سری اصول حرفه‌ای را خانواده کشتی هنوز یاد نگرفته‌اند. برخی افراد که اسپانسر آوردند خودشان باعث دلسرد شدن اسپانسر می شوند. بحثی درباره دخالت مدیر تیم های ملی یا سرمربیان در کار نبوده است. مربیان حقوق چندانی در تیم های ملی نمی‌گیرند که بخواهیم آن ها را برای حضور در لیگ محدود کنیم.

وی درباره انصراف برخی تیم ها در میانه راه و همچنین عدم برخورد کمیته انضباطی با بی‌اخلاقی ها در لیگ کشتی گفت:

کشتی همیشه جایگاه خود را داشته است و این جایگاه در حال بهتر شدن است. پیگیر هستیم آرای انضباطی زودتر اعلام شود اما نگاه ما تا حد امکان حمایتی بوده و هدف این بوده که بچه‌ها طرد نشوند و به بیراهه نروند. قطعا آرای انضباطی برای تیم ها و کشتی گیران خاطی اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نیست برای افزایش سطح کیفی لیگ کشتی،‌ این مسابقات در چرخه انتخابی تیم های ملی گنجانده شوند، گفت:

الان دغدغه اصلی کسب سهمیه های باقیمانده و موفقیت در المپیک است. امسال زمان داریم تا لیگ را به بیش از ۳ ماه برسانیم. از طریق آقای دبیر مکاتبه‌ای را با سرمربیان تیم‌های ملی داشتیم تا برنامه‌های ۲ ساله خود را بدهند اما هنوز چیزی به دستمان نرسیده است تا بتوانیم با بیشترین هماهنگی در بازده زمانی مناسب شاهد برگزاری لیگ در بهترین حالت خود باشیم.

یاری درباره تعداد تیم های دوره بعد لیگ گفت:

برخی تیم های لیگ یکی ما از تیم های لیگ برتری بیشتر هزینه کردند. با مشورت اشتباه برخی افراد که به حامیان مالی گفتند بیا لیگ برتر اول می شوی، وقتی به هدفشان نرسیدند باعث دلسردی آن ها شدند. بلایی سر برخی از این افراد آوردند که دیگر قید حضور در لیگ را زدند و حتی تشک را در باشگاه کارخانه خود جمع کردند. ۸ تا ۱۰ تیم در هر بخش آزاد و فرنگی بیشتر نمی‌توانیم داشته باشیم چرا که از نظر زمانی با توجه به برنامه های زیاد تیم های ملی امکان برگزاری نخواهیم داشت. 

رییس سازمان لیگ کشتی، درباره برخی اظهارات مبنی بر اینکه شما در کشتی نبودید، گفت:

کسی که بگوید خانواده یاری در کشتی نبوده چیزی از کشتی نمی‌داند. کشتی چیزی به من اضافه نکرده و فقط برای عشقم به کشتی کار کردم. من از ۴ سالگی کنار تشک کشتی بوده‌ام و برگه داوری جمع می‌کردم. سعی کردم به رسالتم عمل کنم.

وی درباره برخی جنجال‌ها و درگیری ها در لیگ کشتی و برنامه‌های خود برای از بین بردن این اتفاقات گفت:

باید حواشی در چارچوب اخلاقی باشد. باید در فینال لیگ کشتی آزاد طوری عمل می کردیم که درگیری ها ایجاد نشود. قطعا تمام تلاش ما این است که حواشی در لیگ کمتر شود.  

وی ادامه داد:

من کار را خیلی مفت و با هزینه کم درآوردم. خانواده کشتی مظلوم است. لیگ کشتی ظرفیت زیادی دارد اما خودمان کوچکش کرده‌ایم. مخاطبان کشتی کم نیستند اما ببینید مبلغ تبلیغات در لیگ کشتی نسبت به برخی رشته ها خیلی کم است چون از اول کم دیده شده است. به دبیر گفتم سر کشتی با هیچکس تعارف ندارم و با کسی هم‌ به والله معامله نمی کنم حتی با خود شما. دنبال این نیستم خودم را مطرح کنم اما آمدم تا زحمات همکارانم را بگویم. 

همچنین آرین زمانپور مسئول کمیته اجرایی لیگ کشتی، گفت:

ان‌شاءالله امسال تمامی تیم ها ملزم به بکارگیری مشاور رسانه‌ای در کنار خود خواهند شد. این کوچکترین حق رسانه هاست. علاوه بر لیگ برتر، در رده های سنی مختلف قطعا شاهد برگزاری لیگ پویایی خواهیم بود. امیدوارم لیگ به کشتی ایران کمک کند و در نهایت شاهد موفقیت کشتی ایران در المپیک باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *