خانه کشتی | رسانه تخصصی کشتی

شعار سایت

دبیر: تیم های نهم و یازدهم دنیا را تحویل گرفته ایم؛ قول قهرمانی المپیک نمی دهیم

علیرضا دبیر- جام تختی- انتخابی تیم ملی کشتی
نویسنده:

مجتبی شورمیج

تاریخ :

15 اردیبهشت 1400


ساعت :

۱۳:۴۷

منبع:

فدراسیون کشتی

خانه کشتی–  علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی در مورد سهمیه باقی مانده در وزن ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی گفت:

چندین کشتی گیر خوب دنیا در این وزن سهمیه نگرفته اند اما ناصر علیزاده نماینده جوان کشورمان انگیزه لازم را دارد و امیدوارم که بتواند سهمیه را کسب کند و به نظرم کسی که به دنبال مدال المپیک است، کسب سهمیه نباید برایش سخت باشد.

وی در مورد عدم اعزام مربی اختصاصی علیزاده به بلغارستان اظهار داشت:

این از اختیارات سرمربی است که چه کسی را برای کمک خود انتخاب کند و به نظرم حبیب اخلاقی که در وزن ۸۷ کیلوگرم صاحب مدال شده و مستقیم در اردوی تیم ملی با این کشتی گیر کار کرده می تواند مثمرثمرباشد.

رئیس فدراسیون کشتی در مورد زمانبندی انتخابی تیم های ملی کشتی برای المپیک گفت:

انتخابی برای کشتی گیرانی مانند حسن یزدانی باید زودتر برگزار می شد تا بتوانند با خیال راحت روی تمرینات خود تمرکز کنند، اما در برخی از اوزان مانند ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی که زمان بیشتری برای انتخاب نفرات نیاز دارد، باید رقابت ایجاد می شد و این رقابت است که کشتی گیران را رشد می دهد.

دبیر در مورد ادامه کار محمد بنا و غلامرضا محمدی سرمربیان تیم های ملی کشتی پس از رقابت های المپیک تصریح کرد:

هنوز راجع به این موضوع صحبت نکرده ایم اما نوع برنامه ریزی این عزیزان به گونه ای است که برای رقابت های جهانی نروژ نیز برنامه دارند و برای من قرارداد مهم نیست و این دوستان نیز کار خود را محکم جلو می برند.

وی در مورد نحوه انتخاب نفرات دعوتی برای جام تختی گفت:

این کار را بر عهده سرمربیان تیم های ملی گذاشتم و فکر می کنم که کشتی گیری که در حد جام تختی بود دعوت شده و ما با توجه به شرایط کرونا نمی توانستیم از نفرات زیادی برای حضور در این مسابقات دعوت کنیم و یا اینکه رقابت های انتخابی جام تختی را برگزار کنیم. نظر فدراسیون این بود که نفرات جوان و آینده دار برای جام تختی دعوت شوند، اما بهرحال اگر شخصی جا مانده باشد، می توانیم با نظر سرمربیان تیم های ملی بزرگسالان و جوانان به لیست نفرات دعوتی اضافه کنیم.

وی در مورد تغییر میزبان جام تختی گفت:

متأسفانه رئیس منطقه آزاد و فرماندار چابهار با برگزاری این مسابقات موافق نبودند و درنظر داریم این رقابت ها را طی روزهای ۲۷ تا ۳۰ اردیبهشت ماه در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار کنیم.

دبیر تصریح کرد:

رقابت های بین المللی کشتی جام جهان پهلوان تختی مرحله اول رقابت های انتخابی رقابت های جهانی کشتی ۲۰۲۱ نروژ محسوب می شود و هرکس در این مسابقات حاضر نشود، عملا شانس حضور در این رقابت ها را از دست خواهد داد.

رئیس فدارسیون کشتی در مورد دلایل افت کشتی در ایران گفت:

دو دلیل را بارها گفته ام یکی رئیس هیئت کشتی های وقت نگذار و یکی مربیان با دانش فنی کم و اگر این دو مشکل حل شود، کشتی ایران رشد خواهد کرد.

وی در مورد سفرهای استانی و توافقات صورت گرفته اظهار داشت:

برخی از روسای هیئت های کشتی برای پیگیری توافقات وقت می گذارند اما برخی دیگر نیز به دنبال آن نیستند که قطعا نام آن ها در ذهن من خواهد ماند و من با کسی تعارف ندارم و کار برایم مهم است و نسبتم با افراد بر اساس کار آن ها است.

دبیر در مورد انتظار مدال آوری از کشتی ایران در المپیک گفت:

من مسئول کشتی هستم و تصمیم آخر را می گیرم اما یک شخصیت حقیقی هم دارم که کشتی گیر بوده ام و کشتی را می فهمم و در حوزه فنی حرف هایی برای گفتن دارم. واقعیت این است که ما تیم های نهم و یازدهم دنیا را تحویل گرفته ایم و در فاصله کمتر از دو سال نمی توان این تیم ها را قهرمان المپیک کرد و هیچ یک از کارشناسان اهل فن و قهرمانان کشتی نیز چنین قولی را نخواهند داد. برای اینکه یک کشتی گیر نخبه مانند سوریان به مدال طلای المپیک برسد ۸ سال زمان می خواهیم و برای یک کشتی گیر معمولی این پروسه ۱۲ سال طول می کشد، پس قطعا نمی توان قول قهرمانی المپیک را بدون داشتن زمان کافی و کار کردن داد.

دبیر ادامه داد:

در المپیک سیدنی تیم ما خیلی خوب بود و ما شانس کسب چندین مدال را داشتیم اما نتایج چیز دیگری رقم خورد، نباید قول الکی داد و باید واوقعیت ها را گفت، در حال حاضر در کشتی دنیا حریفان بسیار خوبی حضور دارند و اگر از اهل فنش پرسیده شود آن ها نیز این مسئله را تصدیق می کنند، اما ما نیز بیکار نشسته و سخت کار کرده ایم و هر آنچیزی که لازم بود انجام داده ایم.

وی افزود:

در اوج کرونا لیگ را در شرایطی که همه می گفتند که خطرناک است راه انداختیم چراکه می دانستم المپیک برگزار می شود و این روزها را دیده بودم، در حال حاضر پس از تیم روسیه تیم های ما آماده هستند چراکه ما توانستیم مسابقات لیگ، مسابقات انتخابی و چندین مرحله اردوی آماده سازی را برگزار کنیم ضمن اینکه تیم های خود را به مسابقات برون مرزی، صربستان، اوکراین، بلغارستان و قزاقستان اعزام کنیم.

رئیس فدراسیون کشتی در مورد این سئوال که با توجه به مشکلات مالی، چگونه برای خانه ی کشتی شهید صدرزاده هزینه شد، گفت:

خدا را شکر تمامی برنامه های تیم های ملی و برنامه های جاری فدراسیون اعم از برگزاری اردوها، مسابقات و اعزام ها انجام شد و در کنار آن توانستیم چهار مجموعه خانه کشتی شهید صدرزاده، خانه کشتی شهید هادی، سالن کشتی توفیق جهانبخت و فدراسیون کشتی را مورد بهره برداری قرار دهیم. کاری که انجام شد، کشتی را تا ۳۰ سال از محل تمرین و محل اداری بی نیاز می کند و نفرات بعدی نیز می توانند با خیال راحت کار کشتی را پیش ببرند. ضمن اینکه خانه های کشتی می تواند محل درآمدی برای کشتی باشد و هم اکنون نیز تیم نیجریه قرار است که برای انجام تمرینات مشترک و استفاده از امکانات کشتی کشورمان به ایران سفر کند.

دبیر در مورد توجه به رده های سنی پایه تصریح کرد:

در جلسه ی سه ساعته ام با لالوویچ در قزاقستان به وی گفتم در حالی که تیم های ایران در مسابقات آسیایی به میدان می روند حدود ۲۰۰۰ کشتی گیر و مربی در دو رده ی سنی جوانان و نوجوانان و دو رشته آزاد و فرنگی مسابقات قهرمانی کشور را برگزار می کنند که برگزاری این مسابقات در شرایط کرونا کار بسیار سخت و مهمی بود که فدراسیون کشتی انجام داد که این موضوع مورد توجه رئیس اتحادیه جهانی نیز قرار گرفت.

وی ادامه داد:

تمام دغدغه من رده ی سنی پایه است و در تمامی سفرهای استانی خود از استانداران خواستم تا اجازه دهند چند سالن کشتی برای انجام تمرینات باز و در اختیار هیئت کشتی استان قرار گیرد، دلیلم نیز این بود که اگر کشتی گیر ۹ ساله به باشگاه نیاید تا ۳ سال دیگر پایه کشتی ایران بسیار ضعیف خواهد شد.

دبیر تأکید کرد:

اولویت من رده ی سنی نونهالان است و حتی اهمیت آن از تیم المپیک نیز بیشتر است چراکه اگر بتوانیم درست و اصولی روی این رده کار کنیم در المپیک ۲۰۲۸ و ۲۰۳۲ شاهد افتخارآفرینی کشتی خواهیم بود و قطعا این مهم باید به دست مربیان سازنده و کاربلد انجام شود و برای همین است که دغدغه ی این را دارم که مربیان حتما دانش فنی خود را به روز کنند چراکه هرچه بیشتر بیاموزند بیشتر می توانی انتقال دهند و در آینده نیز کشتی گیران تیم های بزرگسالان ما کشتی را اصولی یاد گرفته اند.

رئیس فدارسیون کشتی در مورد انتخابات اتحادیه جهانی کشتی و کاندیداتوری حمید سوریان گفت:

بین انتخابات ورزشی و سیاسی تفاوت های زیادی وجود دارد. در انتخابات ورزشی خود شخص باید دیده شود و در اینجا نیز حمید سوریان با توجه به شخصیت محبوبی که دارد باید بیشتر دیده شود و آن ها نیز با سوریان کار دارند نه با فدراسیون کشتی، البته در جایی که وظیفه فدراسیون است نیز ورود خواهیم کرد. به سوریان گفتم زمانی که به فدراسیون آمدم گفتم که می دانم که آبرویم را می گذارم اما برایم مهم نیست و از وی نیز خواستم که کار را برای خدا انجام دهد و تلاش خودش را انجام دهد و اگر رأی هم نیاورد مهم نیست و چیزی از داشته های وی کم نخواهد شد.

دبیر در مورد تعیین تکلیف ساختمانی که بانک پاسارگاد برای کشتی در دست احداث دارد گفت:

اگر همین فردا نیز دوستان بیایند و همکاری کنند دست دوستی با آن ها می دهیم اما باید اول مشخص شود که این ساختمان برای فرد ساخته شده یا برای کشتی، اگر برای کشتی ساخته شده که باید به کشتی تحویل شود و ما مشکلی برای تحویل گرفتن آن نداریم چراکه طبق قرارداد باید در اختیار فدراسیون کشتی قرار گیرد اما بهرحال امیدوارم که روزی این ساختمان در اختیار کشتی قرار بگیرد و این را در نظر داشته باشیم که اگر هرکسی یک روز در تحویل دادن این مکان به کشتی قصور کرده باشد باید در پیشگاه خداوند متعال پاسخگو باشد. من برای این محل نیز بیزینس پلنی را در نظر دارم و اگر تحویل فدراسیون شود، قطعا می توانیم برای پیشرفت کشتی کشور از آن استفاده کنیم.

وی در پایان در مورد تفاهم نامه های انجام شده در فدراسیون کشتی و پیگیری انجام آن گفت:

اول باید بگویم که از نظر من در کشتی هیچ چیزی بالاتر از سند توسعه نبوده که می خواستیم انجام دهیم و از همه می خواهم که آن سند را به دقت بخوانند در مورد بعدی نیز ما تفاهم نامه ای با بیمه به امضاء رساندیم که ۷۰۰ مربی فعال و سازنده را زیر پوشش بیمه قرار دادیم و قصد داریم که در مرحله بعد برای مربیان برتر که برای کشتی زحمت بیشتری می کشند نیز بیمه عمر را برقرار کنیم و حتی خانواده آن ها را نیز زیر پوشش بیمه قرار دهیم. در مورد تفاهم نامه آموزش پرورش نیز در یک مورد ما توانستیم ۵۰۰ نفر در مسابقات انتخابی کشتی آزاد نوجوانان در مازندران را از طریق این تفاهم نامه اسکان دهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *